Mesi

Milline mesi meeldib sulle?  Vedel mesi, kristalliseerunud mesi või kreemimesi? Kõik nad on toodetud ühest ja samast meest. Suvel vurritatud mesi on mõnda aega vedelas olekus ja hakkab siis kristalliseeruma. Kristalliseerumine näitabki mee head kvaliteeti. Pastöriseeritud ehk kõrgel temperatuuril kuumutatud mesi ei kristalliseeru aja jooksul ja sellist mett me ei paku. Selleks, et talvel saada vedelat mett, tuleb mett kergelt soojendada. Kindlasti ei tohi mett kuumutada, sest nii hävivad mees olevad ensüümid. Mett ei tasu hoida ka pikalt soojas ruumis, kuna mee kristallid hakkavad sulama juba 25 kraadi juures ja mesi võib hakata kihistuma. Kihistumise vältimiseks hoia pikemaks säilitamiseks mõeldud mesi jahedas keldris või köögis alumisel riiulil.

Vedel mesi

Kreemimesi

Tahke mesi 1 kg

Kristalliseerunud mesi

Võidemesi ehk kreemimesi on kõige töömahukam mesi. Ta on paljude lemmik oma püsiva pehme konsistentsi poolest. Laual on teda mõnus lusikaga võtta. Samuti puuduvad tal tavalisele meele iseloomulikud kristallid. Kui vedel mesi ajaga kristalliseerub, siis kreemimesi seda ei tee. Pikemalt säilitamiseks on parim jahe sahver, kus temperatuur on 10 kraadi sarnane. Kui plaanite mee mõne kuuga ära tarvitada, võib ta seista ka soojemas.

Nipp!

Kui soovid ise teha kreemimett, siis siin väike õpetus. Jälgi vedelat mett ja kui mesi hakkab hägustuma, on õige aeg tegutsema hakata. Võta pikem tugev lusikas ja sega mett ca 2 min. Korda tegevust iga päev. Mõne päeva pärast hakkab mesi muutuma kreemjaks. Kui mesi on pärlmutrise pinna saanud ja mõnusalt pehme, ongi kreemimesi valmis. Head isu!